Friday, January 15, 2010

Visual Memory Rocks

The preparation for my doctoral exams gave me a lecture about math learning: at the first place there are pictures, at the second place there are pictures,... and only at the third place... there are pictures.

OK, this statement has some exaggeration in it, yet, I really shocked myself how much I depend on having some drawing in front of me (or any kind of visual perception), when somebody explains me math. Hearing just words doesn't work at all.
Even if I analyze the way how I remember math ideas, I get that  they are mostly pictures what stays in my head. (Words are just a bonus that can be attached to the necessary picture in my memory.) A rather boring example case analysis follows:
For example even such non-visual theorem like Chernoff bounds: At the first place, there is the Gauss distribution: the famous "hilly curve" that lies on x-axis having the y-axis in the middle. Then there is one more vertical line the right side of the y-axis, quite close to it, which is telling: "although I lie close to y-axis (distance C) only (exponentially in -C squared) small ratio of the mass (of the Gauss distribution) lies on the right side from me". And there is also formula picture (it also has a picture-like nature) where one important place is in the probability brackets (there is the C\sqrt(n)) which influence another place in the exponent of e (after the "<" sign) where is something like C squared times 2.
Recalling some of the experiences from the lectures I recently took, I also have to say, that the teachers are speaking unnecessarily much. Most of the words just flow through my head. Now I believe that what I rather need is pictures (or even animation/movie) on the blackboard that can be additionally accompanied by explanations and important keywords. Do the teachers teach bad in general or am I an E.T. by accident thorwn on the planet Earth? What do you think?

By the way, if you accept my first claim of this note, don't you think that from this point of view the glorified LaTeX just sucks?:)
But that is for another chapter.

Tuesday, May 19, 2009

Zurich night-skate

Well, working in academia really helps one to "collect" various night skates around Europe.
The Zurich night starts at Burkliplatz, a place just next to the Zurich lake, and unusually is run Mondays.







For such a small and, according to my impression, relaxed and sleepy town, the crowd at "MNS" was huge. My very rough guess is 1000.

But the origanization was like Swiss clockwork:). Blocking of the side streets was assisted by a motorbike group in front of the crowd.

The number of seats was very limited at this square.


Friday, May 15, 2009

Beauty in mathematics

The beauty of mathematics comunity is that many of its members are engineers and artists at the same time. A sad thing about mathematics comunity is that many of its members are none of those.

Tuesday, May 12, 2009

The most beautiful of the Republic - Czech Canada

Je z toho, co jsem po republice obhlídl opravdu to nej. Váhal bych jen ve srovnání s Českým Švýcarskem. Bohužel i sem sahá kazisvětná ruka českýho lesníckýho průmyslu a na nevkusný smrkový těžářský plantáže tu narazit můžete, ale jsou zde velice upozaděny.
Protože ta krása se těžko předává mobilovým foťákem, uvádím jen perličky z poslední bajkové vyjížďky:

Rum is self-"translatory", except you replace sugar cane with potatoes. I wonder how big is the difference between this Czech liqueur and the bio petrol in production procedures. In taste not big.


Who is this zebra for?
Obviously for cows.

Tuesday, April 21, 2009

Čeština anglickýma očima

Nedávno mě překvapil jeden hloupoučkej ale roztomilej  mini-průvodce
pro američany cestující do Prahy. Vždycky mě přišlo srandovní přepsat
výslovnost anglických slov počesku. To, že to jde i naopak mě ovšem
zaskočilo:

Církev svatá všeobecná

Pod touto hlavičkou chci uvádět své kritické (i pochvalné) náhledy na svoje domovské křesťanské uskupení (z části jako celek s centrálou ve Vatikáně, z části skupinky lidí v Brně-Bystrci, z části se týkají křesťanství obecně), které jistě nebudou 100% objektivně korektní. Snažím se, co nejvěrněji zachytit to, jak na mě křesťanství prostřednictvím "mé" katolické církve promlouvá. Je to tedy diskuzní kategorie "Jaký dojem církev dělá na lidi", kterou považuji za minimálně tak důležitou jako "O čem jsou papežské encykliky a katechismus pod lupou". (A ještě poznámka: následujícím nechci naznačit, že chci určité části víry vyškrtnout nebo přepsat,  jde mi o důraz, který je na jednotlivé skutečnosti kladen.)

V církvi na mě nepříjemně působí všeprostupující zaměření na posmrtný život (život věčný):

  • Církev má pod palcem monopol na pravidla hry "cesta do nebe" (Existuje pojem smrtelného hříchu, který dává stopku. Kdo se jich vyvaroval, tomu hrozí max. očistec? Nějak si nejsem vědom podobně kategorického pravidla, kde by se zohledňovala Ježíšova hrozba o zakopané hřívně, například..) Některé části oficiálních pravidel mě šokují uhranující detailností: Právě nauka o očistci, která se, pokud vím dobře zakládá jedinné větě z Nového Zákona (bohužel si nejsem ani jistej jestli pochází z Evangelií nebo z jiné části.) a která podle mého až neesteticky nasazuje celé "hře" ryzí lidskou logiku. S očistcem následně přicházejí garantovaně "vymodlitelné" odpustky... nebylo by lepší s jistou dávkou pokory prostě některé detaily přenechat Bohu?
  • Hříchy, jakožto důležité kritérium pro "vstup do nebe", jsou řádně vyjmenovány a je proti nim vyhlášena svatá válka. Chybí mi ovšem přesah významu pojmu hřích ve smyslu německého "schuld"-dluh tedy přesah například na situaci zachycenou v již zmíněném podobenství o zakopané hřivně. Problém vnímám v tom, že je spousta postojů/jevů/chování, jejichž přítomnost nebo absenci nelze kategoricky postavit na stranu hříchu, přitom hrají důležitou roli. Např. obecně vnitřní (ne)svoboda na lidech a statcích, ulpěnost na..., zbytečně negativní vnímání světa kolem nás ... asi by to chtělo konkrétní příklad: verdikt "ulpěnost na oblíbenosti ve společnosti" nemůžu jednoznačně odsoudit(hádám, že to tak funguje v některé fázi života u spousty lidí, že totiž obklopující společnost jim je motivačním motorem jejich práce na sobě a na svém vystupování), přesto v určité formě a míře to může být výrazně patologický rys chování, který zaslouží odsouzení stejně tak nebo i víc než lecjaké "kategoricky odsouditelné hříchy".
  • Přehnané ulpění na "život věčný" se odráží (např. v některých kázáních) v přehnané orientaci věřících na církev: máme možnost odpouštět hříchy, když už nic lepšího nesvedete, aspoň se řádně zpovídejte. Taktéž chápání ostatních svátostí jako paliva pro cestu do nebe.
K tomuto příspěvku považuji za zajímávé odkazy na Sokolovu knihu Člověk a náboženství, kde jeden ze závěrů je výtka křesťanské filozofii za upnutí se k posmrtnému životu. Další odkaz je na jednu z Halíkových knih, tuším, že "Co je bez chvění, není pevné", kde uvádí, že velká část jeho respondentů na otázku "změnil by se váš přístup ke křesťanství/ váš duchovní život, kdyby vám bylo zjeveno, že žádný posmrtný život neexistuje?" odpovědělo záporně. Jinými slovy otázka věčného života není pro ně esenciální. [Teď nemám k dispozici ani jednu, odstavec může doznat upřesnění.]

Každopádně Bohu díky za 2. vatikanský koncil a za to, že už není "in" heslo "mimo církev není spásy".

Nemravně se mi ten text rozrostl, další někdy příště, otázek je povícero:
  • Našly by se nějaké pozitivní dojmy? (Jakou pozitivní roli (ve společnosti) církev má, na co víc ještě má bez silné víry na zázraky?)
  • Je křesťanská zvěst o vykoupení v dnešní době lehce sdělitelná, jaký perspektivy náhledu mě oslovují?
  • Co vytýkají katolíkům nekatolíci a proč to nekoreluje s mým pohledem?
  • Není korelace mezi církevní naukou a přesvědčením dnešního katolíka z masa a kostí nebezpečně malá?
  • Fráze, co jim utek význam.
  • Nábožná píseň.

V diskuzi přijímám hlasy pro témata:). Každopádně důvod proč tohle zveřejňuju je zejména pro možnou diskuzi, jinak texty z kategorie duchovní život, jakožto velice osobní a individuální záležitost většinou končí (a budou končit) v "šuplíku" googlovských dokumentů. Nadruhou stranu, když člověk odklečí hodiny v kostele či jinde, mělo by se najít aspoň něco k ventilaci, nebo to klečení je pak malinko podezřelý.

Monday, March 16, 2009

Korean Barbecue

I happened to share a room for two and a half of months with a
Korean PhD student. One of the "cultural experiences" I had during this
time was trying a meal denoted as "the most accessible Korean food for
European". In Korea this type of meal has its own type of restaurants
where you choose pieces of raw meat and grill them yourself.

Since our room is far from being equipped with a grill, using just a
frying pan made us sufficiently satisfied as well. What is the secret
of the Korean BBQ besides grilled meat?

The ingredients are essential:

  • sesame oil
  • a type of soy paste called "Ssamjang"[Samdja(n)]
  • some kind of "big-leaf-lettuce", iceberg-lettuce is not the best choice since the leafs break easily, maybe romaine does better.

  • vegetable: leek, onion, garlic. Probably there are other good choices.

Piece of grilled meat is dipped in sesame oil, put onto a lettuce
leaf and vegetable with soy paste are added. Wrap it and eat it.



Wonderfully simple and tasty.



Moreover, I find sesame oil and the soy paste worthwhile for other
experiments. Seeing some specialized shop will be most likely
necessary, but reward of gaining very good rice and good quality soy
sauce is waiting for you as well. By the way, it's interesting to compare the ingredients of Korean soy sauce and the one by Heinz:

"Water, soybean, salt" versus "All possible chemistry, a trace of soy might be there as well"



To tell the difference in taste is really not difficult.